مصوبه کنکوری شورای عالی انقلاب فرهنگی اصلاح شد – ابلاغ پس از برگزاری کنکور ۱۴۰۱

,

دبیر ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور گفت: نقد نمایندگان مجلس در اصلاحیه کنکوری شورا به اتفاق آراء تصویب شد و منتظریم بعد از برگزاری کنکور امسال توسط رئیس جمهوری ابلاغ شود.

منصور کبگانیان در جمع خبرنگاران درباره چگونگی لحاظ سوابق تحصیلی در کنکور سال ۱۴۰۲ برای دانش آموزان رشته‌های علوم تجربی و نظری که قصد دارند در رشته‌های هنر و زبان خارجی شرکت کنند، گفت: در اذهان عمومی یک سوءتفاهم در مورد سوابق تحصیلی وجود دارد. برخی فکر می‌کنند این سوابق نمره‌ای است که فرد در دبیرستان کسب می‌کند، اما تحت آزمون‌های امن، دارای امنیت کافی، سراسری و کاملاً عادلانه به دست می‌آیند.

او گفت: بنابراین معنی سوابق تحصیلی همان امتحانات نهایی مطمئن و عادلانه‌ای است که در آن برای یک روستایی با شهری هیچ فرقی نیست. در سال ۱۴۰۲ فقط سوابق تحصیلی پایه ۱۲ به میزان ۴۰ درصد لحاظ می‌شود و در سال بعد از آن پایه یازدهم به آن اضافه می‌شود، البته بعد از اتمام کنکور امسال، بیشتر با مردم در این خصوص صحبت خواهیم کرد.

دبیر ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور گفت: در حال‌حاضر نمی‌خواهیم ذهنیت دانش‌آموزانی که مشغول کنکور ۱۴۰۱ هستند به سال آینده معطوف شود؛ اما در کل هر سال، یک‌سال اضافه می‌شود تا ان شاءالله سه سال آخر دبیرستان بعد از چند سال با ۶۰ درصد تاثیر مبنا باشد.

او گفت: البته استثنا‌هایی هم وجود داشتند. مثل هنرستانی‌ها و داوطلبان گروه هنر که در خصوص این موارد در اصلاحیه آخری که توسط ریاست‌جمهوری در حال ابلاغ نهایی و در صحن شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب‌شده است، اختیاراتی را به شورای سنجش پذیرش داده‌ایم، که اگر آئین‌نامه برای هر کدام از این موارد نیاز است تدوین کند.

کبگانیان گفت: اختیارات دیگری هم به شورای سنجش و پذیرش داده‌ایم که این شورا با کمک وزرای بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، علوم تحقیقات و فناوری و آموزش‌وپرورش و سازمان سنجش این کار را انجام خواهند داد.

دبیر ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور در پاسخ به این سوال که سازمان سنجش آموزش کشور اعلام کرده است که در صورت برگزاری کنکور امسال و عدم ابلاغ مصوبه شورا امکان اجرای آن برای کنکور سال ۱۴۰۲ وجود ندارد، گفت: خیر، این موضوع برای کنکور سال ۱۴۰۱ است ان شاءالله دوستان کنکور خود را می‌دهند و سازمان سنجش تا ۱۵ تیر اعلام کرده که وقت دارند و تا قبل از آن نیز ما منتظریم مصوبه ابلاغ شود.

او گفت: باید جو روانی جوانان که کنکور می‌دهند را در نظر بگیریم بعد از آن ان شاءالله منتظریم که ابلاغ شود.

کبگانیان در پاسخ به این سوال که عدم ابلاغ مصوبه به دلیل برگزاری کنکور است، گفت: بحث کنکور در نسل جوان ما یک هیجان و تنش خاصی را ایجاد می‌کند بعد از آن خبر‌های خوبی می‌شنوید.

وی درباره نامه نمایندگان مجلس برای جلوگیری از ابلاغ مصوبه کنکوری شورا گفت: به این بهانه از نمایندگان مجلس تشکر می‌کنم که در نامه‌ای ۲۰۲ نفر از نمایندگان از مصوبه افزایش ظرفیت دندان‌پزشکی حمایت کرده‌اند، در مورد نامه مصوبه کنکور نیز نمایندگان درباره برخی از موارد سوال‌هایی داشتند؛ بنابراین برخی از نمایندگان را دعوت کردیم، نماینده مستقیم دکتر قالیباف، رئیس کمیسیون آموزش و برخی دیگر از نمایندگان حضور داشتند، سوالات بحث شد، برخی از نقد‌ها وارد بود.

او گفت: در آن اصلاحیه‌ای که ابلاغ خواهد شد، پیش بینی و مصوب شد و در آخرین جلسه همه رای قاطع دادند که این نشان می‌دهد که به نقد‌ها پاسخ داده‌شده اصلاحاتی انجام شده و به‌اتفاق آراء تصویب شد.

لینک خبر

1 پاسخ
  1. علی
    علی گفته:

    به این مصوبه میگید عادلانه؟ حتی اگه امتحانات در امنیت 100درصدی برگذار بشه، بازم بچه های مناطق محروم ضربه میبینند، چون آموزش و امکاناتشون هیچگاه برابر با مناطق پیشرفته و مرکزی نیست.
    #مخالف_تاثیر_قطعی_معدل

    پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *